Title Image

Posilnenie imunity formou infúznej terapie

Úvod  /  Novinky   /  Posilnenie imunity formou infúznej terapie

Posilnenie imunity formou infúznej terapie

Požitie vitamínu C v súvislosti s podporou imunity a bránenie sa vírusovým aj ďalším infekciám aktuálne rieši celý odborný svet. Jeho využitie v liečbe i prevencii nie je žiadnou novinkou, napriek tomu v súvislosti s pandémiou koronavírusu jeho význam ešte vzrástol.

Vitamín C alebo tiež kyselina askorbová je dôležitou a nevyhnutnou látkou pre zdravý ľudský organizmus, ako prevencia proti nádorovému ochoreniu, pri liečbe infekcií, na posilnenie imunity, proti stresu, cievnym poruchám, pre správne fungovanie spojivového tkaniva, elasticitu kože, hojenie rán a zlomenín, a podobne.

Vitamín C je dôležitým antioxidantom pre podporu imunitného systému a hrá hlavnú ničím nezameniteľnú úlohu pri potlačení oxidačného stresu. Ľudský organizmus si vitamín C nemôže sám v tele vyprodukovať, preto je nutné ho prijímať buď vyváženou stravou, prevažne v ovocí a zelenine, alebo dodávať vo forme liekov, buď cez ústa, alebo priamo do krvi – infúzne. Vitamín C má pre organizmus obrovský význam – je nevyhnutný pre správny metabolizmus, podieľa sa na tvorbe kolagénu dôležitého pre kĺby, steny ciev apod… Je dôležitý pre správne vstrebávanie železa, ktoré má vplyv na tvorbu a funkciu červených krviniek, detoxikáciu cudzorodých látok v pečeni, pre správnu srdcovo-cievnu činnosť, napomáha hojeniu rán, znižuje stres, posilňuje narušenú funkciu imunity, pôsobí preventívne proti bakteriálnym a vírusovým infekciám, tiež ako podporné liečenie u ďalších patologických stavov a jeho nedostatok v organizme predstavuje okrem iného nebezpečenstvo pre vznik nádorových alebo chronických ochorení.

Pri akejkoľvek zvýšenej psychickej alebo fyzickej záťaži, strese, pri akútnych a chronických zápalových či nádorových ochoreniach, dochádza k značnému zvýšeniu spotreby tohto vitamínu. Ak je hladina vitamínu C v tele veľmi nízka, hrozí nebezpečenstvo vzniku ochorení spôsobených práve oxidačným stresom. Absolútny nedostatok vitamínu C vyvoláva skorbut, čo sa prejavuje krvácaním, chudokrvnosťou, nedostatočným hojením rán. Už ale pri čiastočnom nedostatku vitamínu C dochádza v tele ku zväčšenej koncentráciu škodlivého cholesterolu, ktorý predstavuje riziko pre srdce a cievy, a rozvíja sa oxidačný stres, ktorý zodpovedá za vznik rôznych chronických zápalových ťažkostí.

Vzhľadom k nízkej koncentrácii vitamínu C v krvi po podaní ústami (perorálne) je zabezpečené veľmi málo liečivých účinkov tohto vitamínu kvôli limitu absorpcii črevnej steny. Vyššia koncentrácia vitamínu C v krvi (10-15x vyššia) potrebná pre preventívne a terapeutické (liečebné) efekty, zaisťujúce správnu funkciu pre imunitný, nervový a kardiovaskulárny systém. To sa docieli iba infúznym (intravenóznom) podaním – intravenóznou formou vitamínu C (v dávke 100 mg/kg hmotnosti, teda cca 7,5 g vitamínu C). Táto dávka nie je u pacientov s normálnou funkciou obličiek sprevádzaná nežiaducimi účinkami.

Priebeh ošetrenia infúznou terapiou vitamínu C

  • Jednoduchým vpichom do žily sa zavedie kanyla, ktorou do krvi prúdi infúzia vitamínu C. Doba ošetrenia je asi 30 minút. Liečba sa podáva obvykle každý druhý až tretí deň. Pri preventívnom podávaní na podporu imunitného systému, ako podporná liečba mnohých ochorení, alergií, infekcií, reumatologických ochorení, artritídy, prevencii proti stresu a protizápalovom pôsobení, na pozitívny účinok na elasticitu kože a tvorbu kolagénu a pri liečbe ľahších ochorení ako chrípke a prechladnutí je potreba opakovať procedúru 2-3x týždenne po dobu 2 týždňov (teda približne 5-6 dávok). Pri liečbe chronických ochorení a v onkologickej liečbe sa podáva až 4 až 12 týždňov (obvykle 10 až 25 dávok). Pri rôznych typoch ochorení je dávkovanie odlišné. 
  • Presné inštrukcie ohľadne terapie vitamínom C vám povie náš personál na konzultácii pred liečbou.
  • Po aplikácii cca 24 hodín je dôležité dodržiavať pitný režim (2 l denne), obmedziť potraviny, ktoré podporujú vznik obličkových kameňov (káva, kakao, čokoláda, fazuľa), a močopudné lieky.

Ošetrenie infúznou terapiou vitamínu C sa neodporúča pacientom

  • s obličkovými kameňmi či poškodením obličiek
  • pacientov trpiacich výraznou anémiou
  • tehotným a dojčiacim matkám
  • u chorých trpiacich nadmerným ukladaním železa v tele
  • vitamín C môže ovplyvniť účinok liekov na riedenie krvi – môže zvýšiť účinnosť liekov proti zhlukovaniu krvných doštičiek  a u pacientov pred krvným vyšetrením môže viesť k nepresnému stanovenie hladiny cukru v krvi

Infúzia vitamínu C neobsahuje konzervanty, ide o telu vlastnú látku, teda na ňu nie je alergia.

Jedná sa o bezbolestné ošetrenie, ktoré zaberie len cca 30 minút bez námahy, naopak pacient je relaxovaný na špeciálnom infúznom lôžku a po aplikácii sa okamžite vracia do bežného života a práce.

Prečo svojmu telu niečo tak jednoduchého a prospešného nedopriať?

Objednávky na recepcii Polikliniky Hipcentrum – tel: 033/3810116