Očkujeme proti chrípke

Od 27.9.2023 sme vo všeobecnej ambulancii polikliniky Hipcentrum oficiálne zahájili vakcináciu proti chrípke. V prípade, že máte o očkovanie záujem, dohodnite si termín prostredníctvom objednania sa cez SMS na telefónne číslo 0948 772 773, alebo nám napíšte e-mail na adresu ambulancia@hipcentrum.sk (oboje platí len pre pacientov všeobecnej ambulancie polikliniky Hipcentrum).

Kedy je vhodný čas na očkovanie proti chrípke?

Ideálne je absolvovať očkovanie ešte pred začiatkom chrípkovej sezóny. Najvhodnejšie sú mesiace október a november. Očkovať proti chrípke je možné aj po začatí chrípkovej sezóny, avšak treba myslieť na to, že telu trvá približne 2 týždne, kým si po očkovaní vytvorí protilátky proti vírusu chrípky a teda vakcína bude mať dostatočný ochranný efekt. Očkovanie preto nie je dobré zbytočne odkladať.

Kto by sa mal dať zaočkovať proti chrípke?

1. Každý, kto nechce ochorieť na chrípku. Chrípka je veľmi nepríjemné ochorenie sprevádzané vysokými horúčkami (až do 40 °C), bolesťami celého tela, výraznou slabosťou a silným dráždivým kašľom, ktorý môže trvať aj niekoľko týždňov. Okrem to je chrípka vysoko nákazlivé ochorenie a môžete ňou veľmi rýchlo nakaziť svojich príbuzných.

2. Všetci pacienti starší ako 65 rokov, ktorým hrozí vyššie riziko komplikácií.

3. Všetci pacienti s oslabeným imunitným systémom, u ktorých by ochorenie mohlo mať vážnejší priebeh.

4. Všetci pacienti s ochorením pľúc, srdca a ciev, onkologickí pacienti, pacienti s rôznymi chronickými ochoreniami. Aj u týchto pacientov hrozí vážnejší priebeh ochorenia, zvyšuje sa riziko hospitalizácie a následných komplikácií.

5. Všetky tehotné ženy. Chrípka u tehotných žien môže mať veľmi ťažký priebeh a bohužiaľ počas minulých chrípkových sezón došlo k viacerým úmrtiam tehotných žien na chrípku. Vakcinácia proti chrípke je počas tehotenstva bezpečná a môže sa bez obáv podať počas každého trimestra gravidity.

Akú reakciu môžem mať po očkovaní?

Po očkovaní sa môže objaviť opuch, začervenanie a bolesť v mieste vpichu. Z celkových príznakov sa môže objaviť bolesť svalov, kĺbov, únava, zvýšenie teploty. Tieto mierne príznaky trvajú obvykle jeden až dva dni a z toho dôvodu je vhodné po očkovaní aspoň jeden deň fyzicky a psychicky odpočívať. Vo veľmi výnimočnom prípade sa môže objaviť včasná alergická reakcia a preto je potrebné po očkovaní aspoň 15 minút zotrvať pod dohľadom zdravotníkov, ktorí sú na jej zvládnutie pripravení.  

Môžem z očkovania proti chrípke dostať chrípku?

Nie. Vakcína neobsahuje živý vírus, ale len jeho niektoré súčasti. Z toho dôvodu sa nedá vakcínou proti chrípke nakaziť. Po očkovaní sa však môžete nakaziť iným vírusom, ktorý spôsobuje ochorenie dýchacích ciest podobné chrípke (napr. adenovírusom, RS vírusom, koronavírusom a inými). Preto ak po očkovaní proti chrípke dostanete virózu s bolesťou hrdla, nádchou, zvýšenou teplotou, vysoko pravdepodobne ste sa nakazili úplne iným vírusom.

Vidíme sa pri očkovaní 🙂

Váš tím všeobecnej ambulancie polikliniky Hipcentrum.

Ďalšie články