Chrípková sezóna vrcholí

Chrípka je akútne vírusové ochorenie horných dýchacích ciest. Pôvodcom ochorenia u ľudí je vírus chrípky A alebo B. Jedná sa o kvapôčkovú nákazu, čo znamená, že vírus sa prenáša najmä infikovanými kvapôčkami. Drobné kvapôčky s obsahom vírusu, sa pri kýchaní a kašľaní uvoľňujú z dýchacích ciest nakazeného. Potom putujú vzduchom (cca do vzdialenosti 2 metrov) a buď sa priamo dostávajú na sliznice druhej osoby, ktorá sa zdržuje v tesnej blízkosti chorého, alebo sa dostávajú na povrchy, z ktorých sa potom pri nedodržiavaní dostatočnej hygieny rúk, môžu dostať na sliznice iného jedinca. Menej častým spôsobom prenosu je priamy kontakt slizníc (napr. pri bozkávaní). Vírus môžu nakazení ľudia šíriť približne jeden deň pred objavením sa prvých príznakov chrípky a cca 5 až 7 dní po ich objavení.

Epidemiológia chrípky

Chrípka sa na severnej pologuli vyskytuje prevažne v mesiacoch október až apríl. Nárast počtu prípadov v našich ambulanciách obvykle pozorujeme začiatkom decembra, počty chorých vrcholia koncom januára/začiatkom februára a následne pozorujeme pozvoľný pokles počtu pacientov chorých na chrípku. Na južnej pologuli chrípka úraduje v mesiacoch máj až október.

Príznaky ochorenia

Typickými príznakmi ochorenia sú silná únava, bolesti svalov, kĺbov, chrbta, hlavy, očí, zimnica, triaška, vysoká horúčka, nádcha, bolesť hrdla, kašeľ. Príznaky obvykle začínajú náhle, z plného zdravia. Vysoké horúčky až do 40°C môžu pri chrípke trvať aj 5-7 dní. Kašeľ býva silný, dráždivý, najprv suchý, bez vykašliavania, neskôr sa mení na produktívny s vykašliavaním rôzne sfarbených hlienov. Často býva sprevádzaný bolesťami v oblasti priedušnice (v strede hrudníka) a zriedkavo sa v hliene môžu vyskytnúť aj drobné nitky krvi. Kašeľ môže trvať aj 3-4 týždne.

Komplikácie chrípky

Chrípka je veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré aj mladého zdravého človeka dokáže pripútať na lôžko na 1-2 týždne. Plné zotavenie môže trvať ďalšie 2-3 týždne. Pacienti s oslabenou imunitou, vyšším vekom, onkologickí pacienti, pacienti s chronickými ochoreniami, deti do 5 rokov a tehotné ženy, sú ohrození závažným priebehom chrípky. Medzi najčastejšie komplikácie chrípky patria bakteriálny zápal prínosových dutín a bakteriálny zápal pľúc, ktorý môže vyústiť až do dychovej nedostatočnosti so zlyhaním dýchania. Závažnou komplikáciou chrípky je aj zápal srdcového svalu a chrípka taktiež zvyšuje riziko infarktu myokardu a cievnej mozgovej príhody u pacientov nad 40 rokov.

Diagnostika

Chrípka sa diagnostikuje na základe typických klinických príznakov ochorenia. C-reaktívny proteín vyšetrovaný z kvapky krvi (CRP) býva pri chrípke často zvýšený – obvykle okolo 20-30 mg/l, ale hodnota môže presiahnuť aj 100 mg/l (normálna hodnota CRP je menej ako 5 mg/l). U nás v ambulancii máme k dispozícii aj špeciálne antigénové testy na detekciu 5 vírusov vo výtere z nosohltana (COVID-19, chrípka A, chrípka B, adenovírus, RS vírus). Nakoľko antigénové testovanie naše poisťovne nehradia, pacienti, ktorí majú o toto testovanie záujem, si musia za vyšetrenie priplatiť. Samotesty na detekciu chrípky je možné zakúpiť aj v lekárni a otestovať sa môžete v pohodlí domova (podobne ako pri COVID-19).

Liečba chrípky

Chrípka je vysoko infekčné ochorenie, preto je potrebné pri jej príznakoch ostať doma a eliminovať kontakty s druhými osobami. Nakoľko sa jedná o vírusovú nákazu, liečba je zameraná hlavne na zmiernenie príznakov. Všetky potrebné lieky si viete zakúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu. Lekárnici Vám ochotne poradia vhodný preparát podľa charakteru Vašich príznakov:

– vitamíny: vitamín C, vitamín D,

– minerály a stopové prvky: zinok,

– lieky pri teplote nad 38 °C a pri bolestiach: paracetamol/ibuprofén v pravidelných intervaloch,

– na nádchu: preplachy nosa morskou soľou, dekongestívne kvapky do nosa,

– na bolesť hrdla: cmúľacie pastilky, kloktadlá, spreje do hrdla,

– na suchý kašeľ: antitusiká,

– na vlhký kašeľ: mukolytiká,

– bylinná liečba: extrakt z koreňa muškátu Pelargonium sidoides (Kaloba), prieduškový čaj,

– podporná liečba: kľud na lôžku, dostatočné množstvo tekutín (cca 2 litre), naparovanie nad horúcou parou 3x denne alebo inhalácie pomocou inhalátora 3x denne, zvlhčovanie vzduchu, časté vetranie, horúci kúpeľ nôh, mentolová masť na hrudník,

– dietoterapia: horúci mäsový alebo zeleninový vývar.

Antibiotiká pri chrípke nie sú účinné (pretože vírus chrípky nemá štruktúry, proti ktorým antibiotiká pôsobia). Používajú sa len keď sú prítomné príznaky bakteriálnej superinfekcie.

Najmä pre rizikových pacientov máme k dispozícii antivirotikum oseltamivir (Tamiflu), ktoré zmierňuje priebeh a dĺžku trvania ochorenia. Je potrebné ho nasadiť čo najskôr, ideálne do 48 hodín od začiatku príznakov chrípky. Liek však nie je hradený z verejného zdravotného poistenia a jeho cena je pomerne vysoká (približne 30 eur).

Kedy vyhľadať lekára

Väčšina pacientov má mierny priebeh chrípky a ochorenie zvládne pomocou vyššie spomenutých voľnopredajných liekov a postupov. Lekársku pomoc je nutné vyhľadať:

1. ak patríte do niektorej zo spomenutých rizikových skupín,

2. ak sa príznaky ochorenia nezmierňujú po 5-7 dňoch samoliečby,

3. ak sa u Vás objavia závažné príznaky ako sú problémy s dýchaním, zadýchanie sa pri minimálnej námahe, porucha vedomia, neutíchajúce bolesti na hrudníku, vykašliavanie väčšieho množstva čerstvej krvi.

Zdroj obrázkov: https://www.pexels.com/

Ďalšie články