Vyšetrenie členkovo-ramenného indexu v ambulancii všeobecného lekára

Od mája 2024 do portfólia prístrojového vybavenia ambulancie všeobecného lekára polikliniky Hipcentrum pribudlo vyšetrenie členkovo-ramenného indexu, známe aj ako vyšetrenie ABI.

Členkovo-ramenný index alebo ABI (z anglického originálu anckle-brachial index) je nápomocný parameter všeobecného lekára, ktorý mu pomáha odhaliť poškodenie tepnového systému pacienta a predpovedať riziko rozvoja závažných srdcovo-cievnych ochorení (ako sú ateroskleróza tepien srdca, mozgu, dolných končatín, infarkt myokardu, porážka), ešte predtým ako sa objavia ich prvé príznaky.

Vyšetrenie sa podobá na klasické meranie krvného tlaku, avšak namiesto jednej manžety nasadenej na rameno sa používajú manžety štyri. Dve sú naložené na obe ramená a dve nad oba členky. Z nameraných hodnôt krvného tlaku na nohách a rukách, prístroj automaticky vypočíta hodnotu členkovo-ramenného indexu a rýchlosť šírenia pulznej vlny tepnami. Meranie sa realizuje v ľahu, je nebolestivé a trvá približne 3-5 minút.

Vyšetrenie ABI je súčasťou preventívnej prehliadky u väčšiny pacientov po 50. roku života (v závislosti od poisťovne pacienta). Taktiež ho realizujeme u pacientov s bolesťami dolných končatín. Vyšetrenie je možné vykonať aj na žiadosť pacienta.

Na Vaše konkrétne otázky ohľadom vyšetrenia ABI Vám radi odpovieme počas návštevy ambulancie.

Váš tím všeobecnej ambulancie polikliniky Hipcentrum.

Ďalšie články